Hava Ambulans

Dolunay Ambulans Türkiyede tek hava ambulans uygunluk belgesine sahip firmadır.Uçaklarımızın özellikleri ise

Kabin Basıncı:
Eskiden kabin basıncı olmadan alçak irtifada yolculuk yapılmakta iken son 40 yıldır teknolojinin gelişmesiyle koşullar değişmiştir. Günümüzde uçaklar daha modernleşmiş, hızlı ve daha yükseklerde uçabilecek niteliktedir. Bu durumlarda var olan fizyolojik koşulların insanları akut sağlık sorunları ile karşı karşıya bırakma olasılığı nedeni ile basınç kabini geliştirilmiştir. Bu kabin yardımı ile uçak kabini içerisinde yer yüzüne benzer fizyolojik koşullar sağlanabilmiştir. Ambulans uçakların tümünde kabin basınç kontrolü olduğundan her türlü hasta transport edilebilmekte, cerebrovasküler, problemi olan vakalar(beyin damarsal hastalıkları, beyin kanamaları vs..) koroner arter hastalıkları tüm kardiyak problemler, multiple travma, şok, geniş yanıklar gibi riskl vakalarda güvenle nakledilbilmektedir.
Filo Özellikleri:
Alarm geldiğinde yurt içinde hastaya en yakın noktadakiu uçak ve ekip hazırlanmakta ve hareket etmektedir. Ortalama bu süre mevsim şartlarına göre değişmekle beraber 35-55 dk. arası değişmektedir. Kış şartlarında meteorolojik verileri bekleme süresi uzamaktadır. Hastanın medikal durumu, hava şartları, coğrafi konumuna göre uçak tipleri uzman teknik ekip tarafından ayarlanmakta ve buna göre transport planlanmaktadır. Hava alanları ; yurt içi sivil ve askeri meydanlar gündüz ve gece, acil özel izinlerle kullanılmaktadır. Çok acil durumlarda havaalanı olmayan illerde özel tip karavan ambulans uçaklarla toprak pistlere iniş yapabilmektedir. Tüm bunlara rağmen kara ambulanslarıyla transport zorunlu ise tam donanımlı araçlarımızla mdical ekip eşliğinde transport yapılmaktadır.

Hava ambulnası hizmeti 365 gün 24 saat açık olan alarm merkezi telefonlarımızı aramanızla başlamaktadır. Hizmetimiz yurt içi ve yurtdışı kapsamlıdır. Hastanın bulunduğu merkezde hava limanı varsa uçak ambulans ile yoksa helikopter ambulans ile bulunduğu merkezden alınıp istenilen merkeze ulşaştırılmaktadır. Hastanın hastaneden alınıp havalimanına getirilmesi, gittiği yerdede hava limanından karşılanıp merkez hastaneye götürülmesi için gerekli, tam donanımlı kara ambulans organizasyonuda ekibimiz tarafından yapılmaktadır. Transferler BED TO BED  denen yataktan yatağa nakil şeklinde olmakta, hastanın klinik durumu ne olursa olsun, hasta alındığı yerden gideceği merkeze kadar gezici uzman ekibimiz tarafından götürülmektedir. Tıbbi malzemelerimiz uçak içinde sabit olan ve taşınabilir olan Portable medikal aparatları içermektedir. bunun amacı; tıbbi cihaz donanımı eksik bölgelere gidildiğinde hastanın hastaneden havaalanına getirilirken, kara ambulans içindeki yoğun bakım koşullarının devam ettirilmesini sağlamaktır.

Transport ekibi

Doktor (acil uzmanı veya anestezi reanimasyon uzmanı) ve yoğun bakım hemşiresi veya anestezi teknisyenlerinden oluşmaktadır. Hastanın medikal durumuna göre, bu ekibe ilaveten ilgili branş doktoruda (kardiyoloji,pediatri vs) uçuşa eşlik edebilir. Ekip oluşumuna, hastayı primer takip eden klinikle yapılan konsültasyon sonucuna göre karar verilmektedir. Ambulans uçaklarda yoğun bakım şartları sağlandığından, müdahelenin yeterli şartlarda yapılabilmesi açısından medikal alan kokpitten paravanla ayrılmıştır. Uçak tipine göre, kokpit arkası alana 1-2 hasta yakını ve refakatçi alınabilmektedir.

Uçak ve Helikopter Ambulans Bekleme Noktaları

Yurt içi uçak ambulans bekleme noktaları
Ankara -  İstanbul - Eskişehir - Bursa , İzmir , Antalya

Yurt dışı uçak ambulans bekleme noktaları

Atina - Viyana -Innsbruck -  Zurich -  Nurnberg - Koln -  Paris  Roma -  Tel Aviv - Kiev -  Moskova (Bunlar yurtdışı anlaşmalı olduğumuz hava ambulans şirketleri aracılığıyla yapılmaktadır.)

Yurt içi helikopter ambulans bekleme noktaları

Ankara- İstanbul - Eskişehir - Bursa - İzmir - Antalya