Yandex

Dolunay Ambulans

Acil Sağlık Hizmeti Nedir?

Beklenmedik zamanlarda ve durumlarda karşınıza çıkabilecek hastalıklar, kaza ve yaralanma gibi durumlarda olayın gerçekleşmesinden sonraki 24 saat içerisinde tıbbi müdahale ya da cerrahi tedavi gerektiren zamanlarda sağlanan sağlık hizmetlerine “acil sağlık hizmeti” denilmektedir. Acil Sağlık Hizmeti gerektiren durumlarda tıbbi bilginiz veya acil müdahale eğitiminiz yoksa hemen ambulans çağırarak sağlık ekibinin müdahale etmesini ve çağrı merkezinden size tarif edilen müdahaleler dışında herhangi bir müdahale gerçekleştirmemenizi kesinlikle öneriyoruz.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) – World Health Organization (WHO) tarafından tanımlanan ve acil durum olarak değerlendirilen durumları sizin için listeliyoruz.

Acil Sağlık Hizmeti Olarak Değerlendirilen Durumlar

 1. Suda Boğulma
 2. Trafik Kazası
 3. Terör, sabotaj, kurşunlanma, bıçaklanma, kavga, vb
 4. İntihar Girişimi
 5. Tecavüz
 6. Yüksekten Düşme
 7. Ciddi İş Kazaları, Uzuv Kopması
 8. Elektrik Çarpması
 9. Donma, Soğuk Çarpması
 10. Isı Çarpması
 11. Ciddi Yanıklar
 12. Ciddi Göz Yaralanmaları
 13. Zehirlenmeler
 14. Ciddi Alerji, Anaflaktik Tablolar: Kalp ritminde bozulma, solunum yollarında tıkanmaya yol açabilecek ciddiyette alerji ya da tansiyon düşmesi durumları.
 15. Omurga ve Alt Extremite Kırıkları: Büyük dış veya iç kanamaya yol açan bacak kırıkları ve her türlü omurga kırıkları.
 16. Dekompresyon (Dalgıç) Hastalığı: Halk arasında vurgun yemek olarak tabir edilen durum.
 17. MI, Aritmi, Hipertansiyon Krizler: Geçirilmekte olan kalp krizi, acil tedavi gerektiren kalp ritmi bozukluğu türleri, kan basıncının beyin kanaması vb. ciddi durumlara yol açabilecek derecede yükselmesi.
 18. Astım Krizi, Akut Solunum Problemleri
 19. Şuur Kaybına Neden Olan Her Türlü Durum
 20. Ani Felçler
 21. Ciddi Genel Durum Bozukluğu: Yaşlılık, besin yetersizliği, yetersiz bakım, uzun süren ağır hastalık vb. nedenlerle kişinin sağlığının genel anlamda tehlikeli olabilecek derecede bozulması.
 22. Yüksek Ateş: Zehirlenme, infeksiyon hastalıkları, sıcak çarpması vb. nedenlerle vücut ısısının konvizyona (havale) ya da kalp ritim bozukluklarına yol açabilecek derecede (Ortalama 39,5 °C ve üzeridir) yükselmesi.
 23. Diabetik ve Üremik Kanama: Diabet (şeker hastalığı) ve bölerek yetersizliğinin neden olduğu bilinç bulanıklığından başlayıp tam bilinç kaybına (koma) kadar girebilecek durumlar.
 24. Genel Durum Bozukluğunun Eşlik Ettiği Dializ Hastalığı
 25. Akut Batın: Mide, barsak gibi içi boş organların delinmesi, tıkanması ya da düğümlenmesi, iltihaplanması, vb. gibi acil müdahale gerektiren durumlar.
 26. Akut Masif Kanamalar: Genellikle travma sonucu ortaya çıkan, hayatı tehdit edecek boyutlarda iç veya dış kanamalar.
 27. Menenjit, Ensefalit, Beyin Absesi: Sinir sistemi fonksiyonları dolayısıyla da yaşamsal fonksiyonları etkileyebilecek, beyin ve beyni çevreleyen zarla ilgili iltihabi, infektif hastalıklar.
 28. Renal Kolik: Böbrek taşlarının yol açtığı, ilerlemesi durumunda idrar yolu ya da böbrek hasarına yol açabilecek şiddetli ağrı oluşturan durum.
 29. Akut Psikotik Tablolar: Aşırı saldırganlığa yol açan nörolojik ya da psikolojik rahatsızlıklar.
 30. Migren ve/veya Kusma, Şuur Kaybıyla Beraber olan Baş ağrıları
 31. Yeni Doğan Komaları
 32. Başlamış Doğum Faaliyeti (Su Kesesinin Boşalması)

Yukarıda sıralamış olduğumuz acil durumlardan biri veya bir kaçının görülmesi halinde lütfen 112 Acil Çağrı Merkezi veya Dolunay Ambulans ile iletişime geçiniz.

Diğer Haberler
Kızılay Kan Verme Şartları

Makalemizde Kızılay kan verme şartlarını inceleyeceğiz. Kan vermek, hayat kurtarmanın en güçlü yollarından biridir. Ancak Türk Kızılay’ın kan bağışı şartları hakkında bilgi sahibi misiniz? Örneğin,

Tamamını okuyun
Beyaz özel jet, pist.
Uçak Ambulans

Uçak ambulans, bir uçak veya helikopterin sağlık hizmetleri için modifiye edilmiş bir versiyonudur. Bu tür uçaklar veya helikopterler, acil tıbbi müdahale ihtiyacı olan hastaların hızlı

Tamamını okuyun