Yandex

Dolunay Ambulans

Ambulanslar Ters Yönde Gidebilir mi?

Özel ambulanslar ya da kamu ambulansları insanların can ve mal güvenliğini bozmamak kaydıyla trafikte bazı kurallara tabi olmayabilirler.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 3’üncü maddesine göre “Geçiş üstünlüğü: Görev sırasında, belirli araç sürücülerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak şartıyla trafik kurallarına ve yasaklarına bağlı olmamalarıdır” ifadesi yer almaktadır.

Özellikle Ambulans, İtfaiye gibi araçlar için geçiş üstünlüğü, diğer insanların can ve mal güvenliğini bozmadığı sürece gerçekleşebilir. Fakat burada önemli olan durum sürücünün başka bir seçeneğinin olmamasıdır. Buna benzer durumlarda diğer araçlar fermuar yöntemiyle ambulans ya da itfaiyelere yol vermelilerdir. Ayrıca geçiş üstünlüğünü kullanan araçların bazı kodları bulunmaktadır. Herhangi bir kaza olması durumunda o an kullanılan kodlar kontrol edilmektedir. Diğer yandan ters yönde giden ambulans ile karşılaşan sürücülerin mutlaka yol vermesi ve acil durumlara karşı özverili davranması beklenmektedir.

Acil durumlarda özel ambulans ya da kamu ambulansı çağırdığınızda, eğer bulunduğunuz konumda ya da güzergahınızda ters yön kullanılması gerektiği anlarda içiniz rahat olabilir. Gerçekten acil durum gerektiren zamanlarda çağırmış olduğunuz ambulans, kurallar çerçevesinde, aciliyet koduna ve duruma göre  ters yönde de gidebilir. Unutmamalısınız, acil anlarda önceliğimiz hastanın sağlığı ve güvenliğidir.

Sağlıklı günler dileriz.

Diğer Haberler
Anahtar Kelimeler: Mercedes, ambulans.
İstanbul Özel Ambulans

İstanbul’da acil yardım ve hasta nakil ambulansı ihtiyaçlarında her zaman özel ambulans İstanbul için çağrı merkezimizden iletişime geçebilirsiniz ve ambulans hizmetlerimizle birlikte özel ambulans fiyatları hakkında

Tamamını okuyun
ambulans, yol
Özel Ambulans Hizmetleri

Dolunay Ambulans Hizmetleri olarak 2005 yılından bu yana Özel Ambulans hizmetleri vermekteyiz. Hizmetlerimiz arasında Kara Ambulans Hizmetleri, Hava Ambulans Hizmetleri, Tarifeli Uçakla Hasta Nakli ve Acil Sağlık Hizmetleri bulunmaktadır. Dolunay Ambulans Ankara merkezli

Tamamını okuyun