Yandex
Ambulansta Bulunması Gereken Tıbbi Donanımlar Nelerdir? | Dolunay Ambulans - 7/24 Özel Ambulans Hizmeti
Ambulansta Bulunması Gereken Tıbbi Donanımlar Nelerdir?

Ambulansta Bulunması Gereken Tıbbi Donanımlar Nelerdir?

Acil durumlarda hasta veya yaralı taşımak amacıyla kullanılan ambulanslarda tıbbi müdahalelere uygun şekilde teknik donanım ve ilaçlar ile donatılmıştır.

Genel olarak ambulanslar kara ambulansı, hava ambulansı ve deniz ambulansı olmak üzere üç farklı kategoride hizmet vermektedir. Kullanım alanlarına göre ambulansların donanımlarıda değişiklik göstermektedir. Özellikle kara ambulanslarında yüksek ses verebilen siren sistemi ve acil durum aydınlatması bulunmaktadır. Ambulans olarak kullanılacak araçların resmi yönetmeliklerle belirlenmiş kurallara uygun olması ve araçların tipi, şekli, genişlik, uzunluk ve yükseklik gibi ölçülerinin belirlenen ölçülerde olması, tıbbi cihazların ve ilaçların saklama koşullarına uygun olması, aracın süspasiyon ve tasarımı gibi standartlarda yönetmeliklerle belirlenen kurallara uygun olmalıdır. Yönetmeliklere uygumayan hiçbir araç ambulans olarak görev yapamaz. 

Ambulanslarda bulunması gereken tıbbi donanımlar Sağlık Bakanlığı’nın ambulanslarda bulunmasını zorunlu tuttuğu tıbbi ürün listeleridir.

Yönetmeliğe göre Hasta nakil ambulansı, Acil yardım ambulansı, Yoğun bakım ambulansı, Hava ambulansı, Deniz ambulansı gibi farklı tiplerdeki ambulanslarda farklı tıbbi donanımlar ve ilaçlarserumları incelemek için tıklayınız.

Dolunay Ambulans

Bizi Takip Edin

2022©, Tüm Hakları Dolunay Ambulans A.Ş.’ye aittir.